Lugejaintervjuu Vahur Afanasjeviga

Viimati said lugejad küsitleda Justin Petronet, seda intervjuud saad lugeda siit. Nüüd on kord “Minu Brüsseli” autori Vahur Afanasjevi käes. Kallid lugejad, olge head ja saatke oma küsimus meile alates tänasest kuni 6. juunini aadressile triinu@petroneprint.ee (võite selle ka siia üleskutse alla postitada). Küsijate vahel loosime välja Margot Roose raamatu “Minu Amsterdam”.

Head intervjueerimist!

 

Rubriigid: Uncategorized, sildid: , , , . Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

13 Responses to Lugejaintervjuu Vahur Afanasjeviga

 1. Airi ütles:

  Tere,
  raamatu kirjeldavat sissejuhatust lugedes jäi okasnhinge, kus kirjutasid, et Brüsselis on lärmakad moslemid… pole absoluutselt tôsi, üldistada ei tasu. Elan siin ise juba üle 10 aastat. Larmavaid araablasi, türklasi, albaanlasi jne on aga moslemid pole nad kôik kindlasti mitte. Kui tihedalt te ise üldse moslemitega kokku puutusite ja kas üldse? Pole ise raamatut lugenud veel, ei peagi vajalikuks, kuna elan ise selle Soodoma Komorra keskel.

 2. Terje ütles:

  Mul on küsimusi :).

  Kas ka Sinu eksabikaasa nägi seda teksti või kas ta teadis, et Sa kirjutad ja kuidas ta sellesse suhtus? Kas talle meeldis, et sa tema suurtest rindadest raamatu avalehekülgedel kohe sümboli teed?

  Asjade nimetamise kohta. Rinnad = tissid, mustanahalised = neegrid jne. Kas see on su teadlik valik kasutada asjade kohta võimalikult otsekoheseid sõnu? Kas oled mõelnud, et võid nende sõnadega inimesi solvata, kes antud tähendusaluste objektidega seotud on?

  Aga muidu lõbus raamat oli. Kas oli palju asju, millest kirjutamata otsustasid jätta ja miks?
  Ja mis on su järgmine raamat, millega tegeled?

 3. Manona ütles:

  Kui palju sa tegelikkuses kohtasid nn kohalike rassismi ja foobiaid? Kui hästi need olid Brüsseli ühiskonnas peidetud?

  Mind huvitab aga ka paralleel Moskvaga. Oled sa Moskvas käinud? Need on jah kaks impeeriumikeskust, kuid ma ei adunud sinu Brüsselist samasugust tõmbekeskuseks olekut kui Moskva puhul, kuhu iga provintslane tahab tulla (ja mida ta samas vihkab) ja kust kõige helgemad pead tahavad minema minna, sest võimuvertikaal ahistab hingamist.

  Sest Moskva ahistab. Ta nöörib vähemalgu vabal hingamisel kõri kinni. Moskva mõtleb ainult rahast, sest raha annab natukenegi illusiooni vabadusest. Millest mõtleb Brüssel?

 4. Kicki ütles:

  Olen seda raamatut mitu korda käes hoidnud ja põgusalt sirvinud, aga millegi pärast pole veel ostmiseni jõudnud. Olen lugenud erinevaid arvustusi ja kommentaare “Minu Brüsseli” kohta ja millegi pärast tundub mulle, et lugejad ei ole sellele raamatule just kõige kõrgemaid punkte andnud. Miks on Teie poolt kirjutatud raamat eriline ning miks see vääriks lugemist? Kas kirjutasite raamatu rohkem raha või isiklike kogemuste jagamise pärast?

 5. Vahur Afanasjev ütles:

  Airi says: 30. mai 2011, 07:20

  Hakkan siis vastama. Moslemite lärmamise kohta – ma tõesti ei küsinud ükshaaval, kes on moslem, kes mitte. Millist üldnimetust sa soovitad? Tšurkad? Raamatus on käratsevate moslemite kõrval täiesti olemas tänaval kusevad noored eurokraadid. Tagakaaneteksti lugemine pole ehk päris piisav alus, mille põhjal öelda, et ma üldistan liiga palju. Päris ilma üldistamata ei tahtnud ma kirjutada. Pane tähele, et kirjutan “käratsevad moslemid”, mitte “lärmakad”. Viimane näikse olevat hea lugeja eksperthinnang.

  Sattusin Monkis mitu korda järjest alžeeria kraanajuhiga jooma. Too ütles küll, et on moslem, ja et eurooplased teda ei mõista. Täiendasin, et ka mina pole lääne-eurooplane ja rääkisin soome-ugri keeltest. See oli talle väga huvitav. Siis rääkis ta sellest, et poolakad on värdjad ja ei oska üldse kraanat juhtida.

 6. Vahur Afanasjev ütles:

  Terje says: 30. mai 2011, 08:19

  1) Ei, mu eksabikaasa ei näinud seda teksti. Ta nägi minu elu, kuni ta oli mu abikaasa. Oma elust kirjutan nii nagu mäletan ja tahan. Suured rinnad on, olenemata minu isiklikust maitsest, üldrahvalikku heakskiitu leidev naiseuhkus.

  2) Tissid ega rassiline kuuluvus pole häbiasjad.
  ÕS:
  http://www.eki.ee/dict/qs/index.cgi?Q=tiss&F=M
  http://www.eki.ee/dict/qs/index.cgi?Q=neeger&F=M

  3) Tänan, tahtsingi lõbusa raamatu kirjutada, ja samas ka hoiatava. Hoiatava ses mõttes, et ikka veel kipuvad eesti inimesed arvavama, et võõrsil tuleb kõik kandikul kätte. Tavaliselt ei tule. Asja teine ots on see, et kuna probleemid on igal pool, võiks püüda oma sünnimaad paremaks muuta, kuni jõudu jagub. Mina olen patrioot ja tulin Eestisse tagasi, et meie maad paremaks teha, nii palju kui oskan. Ega see kerge ei ole. Kindlasti keerulisem kui Brüsselis eurokraadina töötada.

  4) Millest jätsin kirjutamata? Ma ei viitsinud eriti kirjutada hallist argipäevast. Kirjutasin rohkem pidupäevast või sellest, mis tundus imelik ja mis teistelegi võib huvi pakkuda. Mingeid vooluseid tekstis ei nirise ning praeguseni ei ole ma saanud negatiivset tagasisidet tegelastelt. Inimeste eraelust rääkisin küll, aga ikka ainult enda kogemusest või siis avalikult näha olevast lähtudes. Kui, näiteks, tegelane julgeb reaalses elus Taist nooruki koju tuua, ei näe ma põhjust, miks ma ei võiks sellest kirjutada, kui see aitab illustreerida belglaste eksootika- ja eheduse-ihalust. Võib-olla oleksin pidanud nimed välja vahetama, aga samas – milleks? Tuttavad saavad niikuinii aru, kellest jutt. Omaarust kirjutasin päris palju headest asjadest, aga mõnda lugejat paistab segavat, et ma kahtlaseid või halbu välja ei jätnud. Vabandust nende ees, aga me ei kirjutanud raamatut “Teie unistuste Brüssel”, vaid “Minu Brüssel”.

  5) Järgmine raamat… Plaanis on luulekogu välja enda, aga õiget särtsatust, mis materjali kokku seoks, pole veel ära käinud. Pikemas perspektiivis tahan kirjutada paksu, ajaloolise mõõtmega ja keerulistes oludes inimeseks olemist lahkavat teost. Mul on käes külarahva mälestused ja enda kogemus vanausuliste külast Peipsi piirkonnas, aga ma lasen neil veel settida.

 7. Vahur Afanasjev ütles:

  Manona says: 1. juuni 2011, 06:26

  1) Kõige nähtavamad rassistlikud konfliktid Brüsselis on neegrite ja araablaste/moslemite vahel. Araablaste/moslemite viha (lääne)-eurooplaste vastu on samuti tugevalt näha ning lähtub sellest, et nad on aru saanud, et miski ei tule Euroopas kandikul kätte ning et sisserändajaid tahetakse näha orjadena. Lääneeuroplaased mõistagi on sõnades väga tolerantsed, aga tegudes peab suurem osa neist sisserännanuid laiskadeks, pätiks läinud orjadeks. See kehtib ka ida-eurooplaste kohta. Naeratuste taga on seda keeruline märgata, aga marokolased, poolakad ega eestlased on Lääne kodanluse jaoks suht sama pande. Kultuuriliselt peavad läänlased meid lasteks. Jällegi, need on tõesti üldistused, aga ühiskonnast ei saa rääkida üldistamata.

  2) Paralleel Moskvaga. Käisin Moskvas kuueaastasena ja Venemaal kuueteistkümneselt, nii et kahjuks on mu Moskva-Brüssel tagakaanevõrdlus eeskätt küsimus. Rein Sikk rääkis ka EPL-is sellest ja tõesti, põnev oleks võrdlust edasi arendada, aga mul napib kogemus. Aga Manona, minu meelest peab sinu küsimuse Moskva-kirjeldusel olulisel määral paika ka Brüsseli suhtes, võibolla ma lihtsalt ei kirjutanud seda aspekti piisavalt lahti. Või siis – minu kui idaeurooplase, provintslase paiguti kriitika Brüsseli suhtes ongi ju see sama asi. Väga paljud eurosüsteemi töötajad täiesti vihkavad Brüsselit… Ja belglased kardavad ja vihkavad samuti.

  3) Ütled, et “Moskva mõtleb ainult rahast, sest raha annab natukenegi illusiooni vabadusest. Millest mõtleb Brüssel?” Brüssel mõtleb kindlasti ka rahast, skaalal toimetulekust eduni. Veel mõtleb Brüssel sellest, et oh kuidas tahaks elada ( a palmisaarel, b rohelises eeslinnas, c Ardennides, d Itaalias/Hispaanias, e kõik need ja veel midagi) ning mis imeasju seal küll juhtuks. Läänlased kalduvad tundma, et nad on lõksus oma suhteliselt mugavas ühiskonnas.

 8. Vahur Afanasjev ütles:

  Kicki says: 1. juuni 2011, 07:57

  1) “Olen lugenud erinevaid arvustusi ja kommentaare “Minu Brüsseli” kohta ja millegi pärast tundub mulle, et lugejad ei ole sellele raamatule just kõige kõrgemaid punkte andnud.” – See on loomulik, sest ma ei kirjutanud teraapilist raamatut nende unistuse Brüsselist, vaid elu mitmekülgsust avava raamatu enda läbielatud linnast.

  2) Brüssel-raamat on väärt lugemine, sest avab tänapäeva Euroopas aina tähtsamaks muutuvat linna nii heast kui halvast küljest ning annab praktilisi näpunäiteid, kuidas seal ellu jääda ja endal elu huvitavaks teha.

  3) Raha saamine ja oma nahal läbi tehtud osaluseksperimendi kogemuste jagamine on kindlasti tähtsad, kuid oluline on, et sain anda realistliku ülevaate linnast, kuhu sihivad ilmselt tuhanded eesti noored. Arvan, et aeg on küps, et eestlased ei tormaks Euroopasse nagu vasikad karjamaale või ameeriklased Louvre’isse.

 9. Airi ütles:

  Araablaste vihast ja kibestumisest saab alles siis aru, kui oled diplomeeritud arhitekt, arst vms ja esitad kandidatuuriks juba x korda oma CV-sid ja kui suurepärane poleks ka diplom, koha saab euroopa nimega ja kehvema tunnistusega kohalik. See on tôestatud fakt Prantsuse telekakanali France2 poolt.
  Nimi tekitab juba eelarvamused! Inimene ise vôib olla nii tubli ja haritud kui tahes, tema väärtusi ei peeta millekski! Selline surnud ring, kus nôutakse töÖl käimist aga ei taheta anda omandatud hariduse kohaselt anda, vaid hoopis korista kohalike belglaste koerajunne linnatänavatelt… pole ju loogiline, et bakalaurusejraadiga neuroloog peaks valgeid kilekotte prügiautole sikutama ainult sellepärast, et tema nimi pole Jean-Paul….
  Neegritega on probleem teised – enamus neist on lihtsalt laisad ning lasevad systeemi kulul liugu, ei töÖta, makse ei maksa. Me kunagine korteriomanik igastahes kirus neid kôvasti, kuna oli üürinud korra korteri ühele neegispaarile ning paari kuu pärast oli sealt pisikesest korterist 10x rohkem neegreid ja lôpuni täislagastatud korteri eest leidnud. Üürist pidi aga suu hoopis puhtaks pühkima, kuna lihtsalt ei maksnud ja kohtu kaudu ka ei saanud välja nôuda. Vot siis!
  Euruametnikuna selliseid asju lihtsalt ei näe, kuule ega ka koge. Samuti ei koge teatud grupi immigreerunud eurooplaste rassismi – nagu seda itaallased, prantslased, hispaanlased tihti juhtuvad olema.

 10. eppppp ütles:

  Mõni aasta tagasi rääkis üks mu vene nimega tuttav seda Eesti kohta, et raske on oma CV-ga löögile pääseda, kui on vale nimi. Tegelikult see oli ligi 10 aastat tagasi, kui mõtlema hakata… Ma loodan, et see on Eestis muutunud, nimi pole otsustajaks.
  Olümpiakangelane meil vene nimega jne, õigus, isegi Vahur on vene nimega.
  Toimub ühesõnaga integratsioon.
  Ja ma täitsa usun, et eurooplased ei taha võtta araabia nimedega inimesi isegi tööintervjuule mitte. See on kahe otsaga asi. Kas vastupidi tahetaks? Ma ei tea araabiamaailma kohta, aga nt Indias ja mõnes Kagu-Aasia riigis kuulub eduka firma atribuutika hulka, et võetakse tööle üks nö valge inimene. Sellest nö maskotiks olemisest saab varsti “Minu India” raamatust lugeda. See on äraspidine rassism.
  Ja meenub – võõrakartuse teemal veel – , kuidas üks mu tuttav segase nimega eesti soost inimene kandideeris tööle New Yorgis juutide kullafirmasse aparaatide eest hoolitsejaks. Nimi oli tal muudetud ameerikapäraseks, see nimi võiks olla ka juudi nimi. Ta kutsutigi intervjuule ja seal oldi mehe blondi välimust nähes veidi üllatunud: miks te meile kandideerite? – miks mitte?
  See on nii selge, kuigi sõnastatamata reegel, et NY kullaäris on juudid ja neile ei olevat pähegi tulnud, et keegi üritab tööle tulla sinna mittejuudina…
  jne. Ega rassismi lõpuni välja roogi, aga minu meelest on huvitav neil teemadel arutada, mitte suud kinni hoida. Ja ses suhtes on “Minu Brüssel” küll hea, paneb arutlema ja mõtlema.

 11. Airi ütles:

  Minu kunagine tööandja siin on Indias Volvo esinduse direktor :p^kui palju kohalikud seda valeks otsuseks peavad, pole aimugi 😀

 12. triinumari ütles:

  Airi, palun võta meiega ühendust (triinu@petroneprint.ee). Räägime auhinnaraamatust :).

 13. Khadeja ütles:

  Hi Triinumari, ma juba saatisn maili 😦

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s